0064redzinski

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Ciekawe Miejsca komentarzy

 

Zapraszam do mojego kolejnego artykułu „Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska”. Zestawienie obejmuje kilka ciekawych obiektów i budowli, wyróżniających się na tle pozostałych. Jest kilka rekordów regionu, a także kilka rekordów Polski. Oczywiście nie zabrakło też odrobiny historii, która miała wpływ na budowę kilku niezwykłych obiektów.

Most Rędziński we Wrocławiu

Najwyższy i najdłuższy most podwieszany w Polsce. Stanowi element Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Ma 122 m wysokości i 612 m długości, a razem z dojazdowymi estakadami mierzy 1742 m. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji po trzy pasy ruchu.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Tunel Kolejowy pod Małym Wołowcem

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. W zasadzie są to dwa tunele wyryte w górotworze, które są względem siebie równoległe i połączone mniejszymi łącznikami. Pierwszy tunel ma długość 1560 m, został wydrążony w latach 1876-1879. Drugi równoległy, o rekordowej długości 1601 m, wydrążono w latach 1907-1912. Krótszy z tuneli jest już od lat nieczynny, tory zostały zdemontowane. Dlatego można wejść swobodnie do jego wnętrza i przejść całą trasę. Drugi jest używany w normalnym ruchu kolejowym.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Zapora Wodna w Pilchowicach

Druga co do wielkości zapora wodna w Polsce, po Zaporze w Solinie. Charakterystyczne dla tego obiektu są jego wymiary. Ma 270 m długości korony i 62 m wysokości. Jej wymiary odpowiadają prawie dokładnie wymiarom Titanica, który mierzył 269 szerokości na 53 wysokości. Tak samo jak Titanic, została oddana do użytku w roku 1912. Za jedną z przyczyn wybudowania zapory,  uważa się katastrofalną w skutkach powódź z roku 1897.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Świątynia Wang w Karpaczu

Pierwotnie kościół został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii, w miejscowości Vang. Obiekt został wykupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, rozmontowany i przewieziony do Prus. A w latch 1842-1844 został z powrotem odbudowany w Karpaczu. Świątynia zbudowana jest z sosny norweskiej, nasączonej żywicą. Ciekawostką jest to, że konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Katedra św. Stanisława i Wacława w Świdnicy

Pod względem wielkości wieży kościelnej jest to największy kościół na Śląsku i piąty co do wielkości w Polsce. Wieża katedry mierzy 103 m wysokości.  Od najwyższej świątyni w Polsce, Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, jest mniejsza o niecałe 38 m.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Wiadukt Kolejowy w Bolesławcu

Kamienny wiadukt nad rzeką Bóbr został wybudowany w latach 1844-1846. Jeden z najdłuższych tego typu wiaduktów w Polsce. Jego długość wynosi 490 m, wysokość 26 m, składa się z 35 przęseł.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Sky Tower we Wrocławiu

Jeden z najwyższych budynków w Polsce. W zależności od metodologii oceny wysokości, mierząc do dachu (lub do najwyższego piętra) Sky Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce. Wysokość całkowita to 212 m, a do dachu 205,82 m. W kategorii całkowitej wysokości ustępuje Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie, którego wysokość całkowita wynosi 237 m.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Rynek i Ratusz w Boguszowie-Gorcach

Mała miejscowość Boguszów-Gorce, koło Wałbrzycha, może także poszczycić się swoim rekordem i ciekawostką architektoniczną Dolnego Śląska. Miasto ma bowiem najwyżej położony w Polsce ratusz i rynek. Znajdują się na wysokości 591,58 m n.p.m.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Stary Ratusz we Wrocławiu

Wrocławski Ratusz jest największym ratuszem w Polsce. Także jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy. Według źródeł pisanych, najstarsza część ratusza powstała do roku 1299. Obecnie niewidoczna, zakryta przez kolejne etapy budowlane. Współczesny wygląd ratusz zawdzięcza pracom przeprowadzanym od XIX do XXI wieku.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Rynek we Wrocławiu

Według wikipedii jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Plac ma wymiary 213 m na 178 m, oraz powierzchnię około 3,8ha. Do samego rynku prowadzi 11 ulic. Jeszcze pod konnic ubiegłego wieku, przez rynek przebiegała linia tramwajowa, odbywał się ruch samochodowy, a nawet znajdowała się stacja paliw. Plac został wyremontowany w latach 1996-2000 i udostępniony tylko do ruchu pieszego.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Hala Stulecia we Wrocławiu

Monumentalna budowla została wzniesiona w latach 1911-1913, według projektu architekta miejskiego Maxa Berga. Od 2006 roku hala jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas budowy zastosowano kilka nowoczesnych rozwiązań. Między innymi wykorzystywano na szeroką skalę elementy prefabrykowane. W momencie powstania stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadała żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie. Wymiary to 42 m wysokości, 67 m średnicy kopuły.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościoły Pokoju zostały wzniesione po zakończeniu Wojny Trzydziestoletniej, która miała również wymiar konfliktu religijnego. Miały stanowić akt tolerancji Habsburgów wobec Ewangelików. Ale żeby utrudnić zadanie, cesarz Ferdynand III zezwolił na budowę tylko z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek), nie mogły mieć wież, dzwonów, ani tradycyjnego kształtu świątyni. Kościoły wybudowano w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Kościół w Głogowie uległ spaleniu w XVIII wieku. Pozostałe przetrwały do dzisiaj. Ze względu na swoją konstrukcję, stanowią unikaty na skale światową. Również wpisane na listę UNESCO.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Twierdza Srebrnogórska

Pruska twierdza w Srebrnej Górze jest największą górską twierdzą w Europie. Położona jest na wysokości ponad 600 m n.p.m. Cały obiekt składa się z zespołu fortów wznoszących się nad miastem. Posiada 151 pomieszczeń fortecznych. We wnętrzach twierdzy mieściło się 3756 żołnierzy, plus duże zapasy amunicji, opału i żywności.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

Domy Tkaczy Śląskich

Ta ciekawostka architektoniczna Dolnego Śląska mieści się w malutkiej miejscowości Chełmsko Śląskie. Domy Tkaczy to zespół drewnianych domków, w których pracowali śląscy tkacze. W tym zespole pierwotnie powstało 12 domków, nawiązujących do 12 apostołów. W zwartej budowli jest 11 domków, 12 zwany Judaszem, który stał osobno, uległ spaleniu.

Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska

To już koniec mojego zestawienia. Być może z czasem artykuł zostanie uzupełniony o dodatkowe ciekawostki architektoniczne Dolnego Śląska. Tym czasem, jak zwykle zapraszam do odwiedzania serwisu elomaps, do odnajdywania i dodawania własnych ciekawych miejsc. :)

» Ciekawe Miejsca » Ciekawostki Architektoniczne Dolnego Śląska
Dnia 1 stycznia 2014
Przez
, , , , , , , , , , , , , , ,

« »